Joga dla Amazonek

with Brak komentarzy

Praktyka jogi służy rozwojowi świadomości ciała i umysłu. Skupienie na chwili obecnej jest częścią asan (pozycji), ćwiczeń oddechowych i technik relaksacyjnych. Wprowadzając nas w bliski kontakt z własnymi odczuciami i emocjami może zmieniać nasze podejście do choroby nowotworowej i terapii. Około 80% chorób jest związanych ze stresem – to właśnie długo utrzymujący się stres przechyla szalę zdrowia w stronę choroby. Otrzymanie diagnozy nowotworu przeraża, izoluje i wywołuje lęk, a trzeba podejmować wiele poważnych decyzji. Paradoksem wydaje się dążenie do relaksacji w czasie tak poważnego stresu, a jednak dzięki jodze jest to możliwe. To koncentracja w jednym miejscu pozwala rozbieganemu i zmęczonemu umysłowi skupić się na doznaniach i wrażeniach. Dzięki temu krok po kroku można zmierzyć się z przygniatająca rzeczywistością.

Operacja chemoterapia i radioterapia – wszystko to wpływa na człowieka, efekty uboczne tj. zaburzenia snu, bóle, zmęczenie, a także menopauza wywołana przez chemoterapię zakłócają dobrostan osoby. Joga umożliwia niwelowanie tych efektów ubocznych za pomocą [racy z ciałem, oddechem i świadomością. Proces leczenie wymaga zwolnienia tempa. Asany są tak opracowane, aby angażowały każdy mięsień, nerw i organ dokrewny w ciele, a dzięki temu uwalniały napięcia i zablokowane energie. Narządy wewnętrzne są rozciągane, stymulowane, tonizowane i masowane a układ nerwowy utrzymywane w stanie relaksacji.

Skłony, wygięcia, skręty i łagodne pozycje odwrócone pomagają delikatnie rozciągać napięte mięśnie, powięzie, tkankę bliznowatą. Układ limfatyczny stymulowany jest przez „pompę" mięśniową do oczyszczania przestrzeni miedzy tkankowych. Ruch połączony z oddechem świadomym powoduje wydłużanie wydechu co zwiększa podaż tlenu we krwi, a to z kolei ogranicza rozwój nowych komórek rakowych. Zwiększa się także zasadowość krwi co SiteOrigin Premiumwzmacnia układ odpornościowy.

Pełny oddech z wydłużonym wydechem inicjuje stan relaksacji, zmniejsza uczucie napięcia i stresu, zwiększa przepływ i odprowadzanie limfy.
Umiejętność zdyscyplinowania umysłu pozytywnie wpływa na postrzeganie świata. Choroba może stać się okazją do samopoznania i rozwoju, a także szansa na poznanie innego człowieka z tym samym problemem w tak zwanych grupach wsparcia.

Maria Czubała

  • Zajęcia dla amazonek są prowadzone w Centrum Joga w Krakowie, przy Placu Biskupim w każdą środę w godz. 16.30 – 18.00

Maria Czubała - z wykształcenia geograf zauroczony podglądaniem świata. Na swojej drodze trafiła także na jogę. Po wielu latach praktyki, rozwijania w sobie harmonii i budowania zrównoważonej postawy podjęła się wysiłku nauczania. Prowadzone w Joga Centrum zajęcia stają się dla niej platformą do dzielenia się z innymi nie tylko doświadczeniem, ale również radością praktyki.
Jestem człowiekiem i daję sobie prawo do zwykłych ludzkich ułomności. Nie jestem doskonała - ta świadomość pozwala budzić w mym sercu potrzebę rozumienia siebie i świata. Ciągle się uczę i w miarę praktyki zmieniam swoje ciało i swoje życie. Codziennie odkrywam piękno jogi i im dłużej ćwiczę, tym lepiej się czuję.

Zostaw Komentarz